• Facebook
  • Find by State

Lake Havasu Triathlon 2005 ~ Results

EVENTS
  • Olympic Triathlon:- Swim 1500 Meters, Bike 24.9 Miles, Run 6.2 Miles
RACE DATE
Saturday, April 16, 2005
Location
Lake Havasu
CITY
Lake Havasu City
STATE/TERR
Arizona
Zip
86405
COUNTRY
USA
Description

SCROLL DOWN FOR 2005 RACE RESULTS

CURRENT YEARS RESULTS

2005 Triathlon Results - (scroll down for searchable results)

Overall Triathlon Results - 2005

Place   Name              Div   Swim   T-1   Bike    T-2     Run  Time    Penalty 
=== =================== ===== ======= ===== =======  ====  ====== ======= ======= 
  1 BRANDEN RAKITA      MOVOV   19:01  1:11 1:01:51  0:35   36:51 1:59:26       
  2 HAVEN BARNES        MOVOV   19:10  1:03 1:05:08  0:36   35:24 2:01:20       
  3 THOMAS TAYLOR       M2529   20:30  1:27 1:04:18  0:43   35:28 2:02:24       
  4 MIREK BORTUTA       M2529   21:45  1:21 1:05:20  0:46   37:50 2:07:02       
  5 CHRIS MCCLURG       M3539   22:06  1:30 1:05:34  0:37   40:59 2:10:45       
  6 JOHN ROBERTSON      M3034   21:52  2:14 1:10:32  0:46   36:31 2:11:52       
  7 ALEX MANESSIS       MOVOV   19:35  1:23 1:11:11  0:40   39:20 2:12:06       
  8 YANCO JAVIER        M2529   24:01  1:14 1:07:30  0:32   39:04 2:12:20       
  9 ERIK NAU            M2024   20:47  1:27 1:08:16  0:55   43:43 2:15:06       
 10 MARK GRABISCH       M3034   19:02  1:52 1:10:31  0:44   43:46 2:15:53       
 11 ANDREW BUILDER      M3539   24:12  1:45 1:08:17  1:02   41:28 2:16:43       
 12 TED GRAFF           M2529   23:09  1:32 1:08:55  0:44   42:28 2:16:47       
 13 DICK TOMLIN         M5559   23:17  2:12 1:08:14  0:54   44:44 2:19:18       
 14 JAKE STEVENS        M2529   25:07  1:40 1:11:04  1:06   40:37 2:19:32       
 15 NICHOLAS ENTERLINE  M2529   22:02  0:59 1:07:27  0:48   48:41 2:19:54       
 16 BART VANBLOEMEN     M4549   26:17  2:24 1:08:48  0:53   41:38 2:19:58       
 17 TERRENCE MCGOVERN   M2529   23:13  1:29 1:14:00  0:41   40:45 2:20:05       
 18 AMITY HALL          FOVOV   21:15  1:36 1:14:11  ----   45:04 2:21:02       
 19 RUSSELL HAMILTON    M4044   24:46  2:11 1:09:37  0:56   43:36 2:21:04       
 20 KRISTI WILLENBERG   FOVOV   23:16  1:27 1:12:30  0:41   43:13 2:21:04       
 21 DANIEL GRIFFITH     MCLCL   33:26  1:20 1:04:07  0:51   42:27 2:22:09       
 22 MIKE SMALLWOOD      M4044   29:32  2:21 1:07:44  1:02   41:33 2:22:11       
 23 DAVID DOUGLAS       M2024   28:03  1:12 1:11:29  0:50   39:22 2:22:54  2:00 
 24 STEVEN HAY          M2529   22:37  2:02 1:11:45  0:50   46:17 2:23:30       
 25 LEONARD HAMILTON    M4044   27:15  2:27 1:09:34  0:55   44:13 2:24:23       
 26 STEVE HLAVACEK      M3539   27:10  2:04 1:10:43  1:13   43:25 2:24:33       
 27 STEVEN ANDERSON     M4044   27:29  2:01 1:13:47  0:54   40:43 2:24:52       
 28 ERICA MCCLURG       FOVOV   22:35  1:38 1:15:40  0:59   44:09 2:25:00       
 29 CARA PAYNE          F2024   23:40  1:42 1:14:30  1:04   44:38 2:25:31       
 30 EDUARDO OSORIO      MCLCL   13:47  1:59 1:14:11  1:07   54:30 2:25:32       
 31 DANIEL BOURDAGHS    M3034   26:03  1:34 1:14:13  0:53   43:10 2:25:50       
 32 BEKAH HOLT          F2024   24:33  1:13 1:13:23  ----   47:29 2:25:51       
 33 MARC MONE           M4549   20:55  2:03 1:18:05  1:36   45:35 2:28:11       
 34 CURT MCGILL         M4549   27:04  2:43 1:10:17  1:04   48:59 2:30:06       
 35 BRUCE GRIFFITH      M5054   26:07  2:46 1:15:03  1:20   45:13 2:30:27       
 36 DAVID WOOD          M2529   24:41  2:31 1:19:44  ----   46:27 2:31:23       
 37 COLLEEN O'CONNOR    F2529   22:19  1:40 1:17:50  1:06   48:40 2:31:33       
 38 JAIME HERNANDEZ     M2529   28:50  1:39 1:14:46  1:05   45:57 2:32:16       
 39 SCOTT AMERMAN       M3539   27:42  3:29 1:12:07  1:18   48:39 2:33:13       
 40 ROBIN LEE           F2024   25:26  2:16 1:17:45  1:18   46:35 2:33:17       
 41 ANDREW JESSOP       M2024   24:49  2:02 1:15:00  0:49   52:21 2:34:58       
 42 DAVID SOLOMON       M3034   29:32  3:21 1:13:08  1:33   47:28 2:35:00       
 43 MATTHEW CHONTOS     M3034   29:51  2:24 1:15:09  2:01   45:42 2:35:04       
 44 MATT DAWLEY         M2024   33:05  3:29 1:17:31  ----   44:06 2:35:18       
 45 KARRN GUSTAFSON     F3034   28:53  2:12 1:15:39  0:46   48:15 2:35:44       
 46 NATHAN ZAMEROSKI    M2529   26:04  3:49 1:18:15  1:39   46:11 2:35:55       
 47 MATT WALDEN         M3539   28:48  2:52 1:11:48  1:42   50:49 2:35:56       
 48 DAN SPRINGBORN      M2529   29:54  3:51 1:17:34  1:34   43:17 2:36:08       
 49 CARL KUHN           M6064   28:26  2:08 1:15:26  1:35   48:38 2:36:11       
 50 KENNY OSMAN         M4549   21:52  3:05 1:27:35  ----   46:18 2:36:22       

Place   Name              Div   Swim   T-1   Bike    T-2     Run  Time    Penalty 
=== =================== ===== ======= ===== =======  ====  ====== ======= ======= 
 51 KEN TACONY          M3034   29:37  2:58 1:18:00  1:21   44:36 2:36:31       
 52 JOHN DEAN           MCLCL   26:34  3:17 1:15:15  1:33   50:14 2:36:52       
 53 JOHN DEMKO          M3539   27:53  2:30 1:20:16  ----   48:29 2:37:14       
 54 MARK STRICKLIN      M3034   29:53  1:38 1:14:16  1:22   50:28 2:37:35       
 55 MARK MICO           M4044   27:14  1:41 1:17:45  ----   52:47 2:38:20       
 56 HENKJAN KLINKHAMER  M3034   30:34  3:20 1:19:41  ----   48:03 2:38:48       
 57 BRET WHITAKER       M2024   27:05  3:02 1:20:24  ----   53:40 2:41:37       
 58 DAVID MCGUIRE       M2529   26:12  3:17 1:24:58  ----   50:05 2:41:46       
 59 PHIL RAY            M3034   31:59  2:59 1:17:02  1:47   48:05 2:41:50       
 60 JOE HOGAN           M3034   30:20  4:32 1:18:40  2:36   45:49 2:41:56       
 61 EDDIE FERGUSON      M4044   30:42  4:06 1:22:32  ----   48:14 2:42:01       
 62 JASON MARTEL        MCLCL   29:25  4:36 1:18:22  1:51   47:58 2:42:10       
 63 ANNE DREIER         F4044   23:34  2:41 1:21:13  1:03   53:51 2:42:21       
 64 JESSICA BRUINSMA    F2024   29:46  1:42 1:22:00  1:23   47:31 2:42:21       
 65 DAN KUCH            M3034   35:48  3:40 1:22:32  ----   44:05 2:43:01       
 66 STEWART PRATT       M3034   32:47  ---- 1:22:07  ----   ----- 2:43:18       
 67 THERESE UMHOLTZ     F4044   24:16  3:38 1:27:06  ----   51:53 2:43:56       
 68 JOE BALZER          MCLCL   28:16  2:55 1:19:23  1:56   51:36 2:44:04       
 69 CRAIG LARK          M5054   20:02  3:18 1:20:15  2:13   58:21 2:44:07       
 70 ERIC VENN WATSON    M3034   31:53  3:23 1:18:38  1:25   48:59 2:44:15       
 71 STEPHEN EDGERTON    M3539   32:49  4:16 1:23:10  ----   48:12 2:44:51       
 72 CHRISTOPHER GREEN   M2024   36:44  2:56 1:20:39  1:20   43:35 2:45:12       
 73 JON MARTIN          M2529   34:49  1:55 1:20:58  ----   49:00 2:45:17       
 74 PATRICK MANNION     MCLCL   31:19  2:15 1:20:21  0:55   50:55 2:45:43       
 75 BILL KING           M6064   30:43  3:04 1:20:07  1:13   50:54 2:45:59       
 76 KEN SCHEUERMANN     M3034   31:02  2:08 1:15:53  2:03   55:21 2:46:25       
 77 RYAN HAWKINS        M2529   26:55  3:17 1:29:37  ----   50:01 2:47:08       
 78 BILL WILSON         M3539   35:19  1:43 1:21:00  ----   50:55 2:47:49       
 79 SAM BROCK           M4044   26:22  3:19 1:32:57  ----   48:48 2:48:45       
 80 JEFF ELL            M2529   30:14  2:22 1:16:49  1:22   56:00 2:48:46  2:00 
 81 STUART EWY          M3539   29:17  3:17 1:29:50  ----   49:35 2:49:17       
 82 JOHN KOMPANIEZ      M3034   27:22  3:17 1:16:42  1:49 1:00:44 2:49:53       
 83 DOUG RADESTOCK      MCLCL   31:15  3:14 1:19:26  1:20   54:44 2:49:57       
 84 DAVID CARLSON       M5559   32:15  3:11 1:19:26  1:44   53:36 2:50:10       
 85 RHETT BURGENER      M3034   32:12  3:54 1:30:37  ----   47:18 2:50:40       
 86 MICHAEL HICKS       M5054   24:08  4:16 1:26:48  ----   58:28 2:52:21       
 87 ERICH EWY           MCLCL   35:22  3:18 1:13:41  2:00   58:09 2:52:28       
 88 KEVIN BREWER        MCLCL   28:50  3:09 1:19:42  1:49   59:08 2:52:36       
 89 TRISH HOUGHTALING   F4044   28:28  3:16 1:25:03  ----   58:45 2:52:46       
 90 SALLY BOETTGER      F3034   30:20  3:30 1:27:27  ----   55:58 2:54:22       
 91 CHRIS OCHS          M3034   29:30  3:32 1:20:51  2:09   58:36 2:54:36       
 92 JUSTIN BAXTER       M3034   43:33  2:22 1:20:39  ----   50:12 2:54:58       
 93 ROBERT TERBRUEGGEN  M3539   32:29  2:37 1:30:10  ----   52:08 2:55:18       
 94 CURTIS HIMES        M4044   32:57  4:15 1:29:16  ----   52:26 2:55:18       
 95 ELIZABETH LEE       F3034   32:50  2:15 1:26:24  ----   55:32 2:55:21       
 96 JASON COOLEY        M2529   27:45  4:02 1:26:20  ---- 1:01:06 2:55:48       
 97 JARED COOLEY        M3034   27:31  4:16 1:19:41  1:50 1:03:18 2:56:34       
 98 ANNA SCHERZER       F3539   29:19  4:17 1:37:02  ----   52:27 2:59:30       
 99 DERREK BAILEY       M3034   32:59  2:57 1:29:26  ----   56:53 2:59:56       
100 ANDREW GRAHAM       M4044   31:37  2:48 1:39:20  ----   48:23 3:00:01       

Place   Name              Div   Swim   T-1   Bike    T-2     Run  Time    Penalty 
=== =================== ===== ======= ===== =======  ====  ====== ======= ======= 
101 JULIE WILLIAMSON    F3539   38:16  3:08 1:30:22  ----   52:12 3:01:46       
102 JAMIE BARCUS        F3539   35:19  3:16 1:31:03  ----   55:14 3:02:07       
103 LARA RAY            F3539   42:38  5:35 1:29:09  ----   49:41 3:02:18       
104 EMMA CHONTOS        F3034   30:51  2:13 1:30:55  -----1:00:37 3:03:00       
105 JEANETTE SULLIVAN   F5559   35:30  4:01 1:24:18  1:53   59:11 3:04:50       
106 DAVINA BRESSLER     F2529   35:07  3:25 1:34:53  ----   56:06 3:06:39       
107 ALEJANDRO CORTES    M3034   55:36  4:55 1:26:21  ----   44:22 3:07:02       
108 MYLEEN BRUCE        F3034   34:19  3:48 1:38:15  ----   54:47 3:08:04       
109 DEBORAH HOFFLER     F4044   40:43  2:29 1:31:14  ----   55:50 3:08:24       
110 NICOLE MATHIAS      F3034   36:13  2:32 1:32:24  ---- 1:02:31 3:11:52       
111 MICHAEL KURN        MCLCL   31:08  4:28 1:24:18  3:36 1:08:25 3:11:55       
112 MICHAEL STANSBURY   M2529   29:04  6:28 1:39:05  ---- 1:03:14 3:12:20       
113 LESLIE GRIFFITH     F4549   35:15  8:54 1:42:49  ----   54:18 3:13:01       
114 TINA KISNER         FCLCL   36:59  3:06 1:29:53  ---- 1:07:56 3:15:32       
115 PAUL HAVERUK        MCLCL   36:34  4:13 1:25:53  2:05 1:06:00 3:15:37       
116 KRISTY KELLY        F2529   28:55  8:11 1:52:56  ----   57:18 3:19:48       
117 TIM LESTER          M6064   33:15  5:29 1:36:14  ---- 1:10:01 3:20:19       
118 FAY WATCHHORN       FCLCL   36:48  4:20 1:37:37  ---- 1:05:35 3:20:42       
119 AMARA BOESCH        F2529   38:27  3:58 1:41:56  ----   59:52 3:20:54       
120 PIA ANDERSON        F4044   41:14  2:57 1:38:34  ---- 1:00:38 3:21:31       
121 DON ANDERSEN        M4549   35:09  5:31 1:41:41  ---- 1:05:32 3:23:06       
122 RICHARD GLOVER      MCLCL   36:05  4:02 1:41:29  ---- 1:07:14 3:25:30       
123 JAMES GIBSON        M5054   37:30  4:45 1:35:13  ---- 1:13:20 3:27:09       
124 MARK KARGOL         M3034   34:52  3:39 1:34:57  ---- 1:19:01 3:29:42       
125 LEHIWA MARKOVICH    FCLCL   39:47  6:39 1:44:06  ---- 1:09:46 3:34:29       
126 LEA DOLL            FCLCL   42:39  3:03 1:41:35  ---- 1:14:40 3:39:24       
127 LLOYD CARTER        M4044   49:01  5:15 1:44:03  ---- 1:10:16 3:44:06       
128 DEBI OXENFORD       F4549   40:32  5:58 1:45:21  ---- 1:19:21 3:46:12       
129 DAN DOYLE           M3539   38:08  7:38 1:52:42  ---- 1:25:10 3:56:37       
130 MICHELLE JEWELL     F2529   38:02  3:20 2:09:11  ---- 1:17:39 4:05:36       
131 KRISTEN STOCKER     F1519   35:37  2:24 1:57:45  ---- 1:32:45 4:06:40       
132 KEVIN VALENZUELA    M1519   51:13  7:13 2:02:08  ---- 1:14:34 4:08:39       


Age Groups

MALE OAVERALL WINNERS:  
Place O'All   Name             Swim     T-1  Bike       T-2    Run    Time   Penalty 
===== ===== ================   =====   ===== =======    ====  ====== ======= ======= 
    1     7 BRANDEN RAKITA     19:01    1:11 1:01:51    0:35   36:51 1:59:26         
    2    13 HAVEN BARNES       19:10    1:03 1:05:08    0:36   35:24 2:01:20         
    3    73 ALEX MANESSIS      19:35    1:23 1:11:11    0:40   39:20 2:12:06         


FEMALE OVERALL WINNERS:    
 Place O'All   Name             Swim     T-1  Bike       T-2    Run    Time   Penalty 
===== ===== ================   =====   ===== =======    ====  ====== ======= ======= 
    1   159 AMITY HALL         21:15    1:36 1:14:11    ----   45:04 2:21:02         
    2   162 KRISTI WILLENBER   23:16    1:27 1:12:30    0:41   43:13 2:21:04         
    3   213 ERICA MCCLURG      22:35    1:38 1:15:40    0:59   44:09 2:25:00         


MALE AGE GROUP:  01 - 19
 Place O'All   Name             Swim     T-1  Bike       T-2    Run    Time   Penalty 
===== ===== ================   =====   ===== =======    ====  ====== ======= ======= 
    1   699 KEVIN VALENZUELA   51:13    7:13         2:02:08 1:14:34 4:08:39         


FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
 Place O'All   Name             Swim     T-1  Bike       T-2    Run    Time   Penalty 
===== ===== ================   =====   ===== =======    ====  ====== ======= ======= 
    1   698 KRISTEN STOCKER    35:37    2:24         1:57:45 1:32:45 4:06:40         


MALE AGE GROUP:  20 - 24
 Place O'All   Name             Swim     T-1  Bike       T-2    Run    Time   Penalty 
===== ===== ================   =====   ===== =======    ====  ====== ======= ======= 
    1   105 ERIK NAU           20:47    1:27 1:08:16    0:55   43:43 2:15:06         
    2   185 DAVID DOUGLAS      28:03    1:12 1:11:29    0:50   39:22 2:22:54    2:00 
    3   338 ANDREW JESSOP      24:49    2:02 1:15:00    0:49   52:21 2:34:58         
    4   343 MATT DAWLEY        33:05    3:29 1:17:31    ----   44:06 2:35:18         
    5   413 BRET WHITAKER      27:05    3:02 1:20:24    ----   53:40 2:41:37         
    6   455 CHRISTOPHER GREE   36:44    2:56 1:20:39    1:20   43:35 2:45:12         


FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
 Place O'All   Name             Swim     T-1  Bike       T-2    Run    Time   Penalty 
===== ===== ================   =====   ===== =======    ====  ====== ======= ======= 
    1   220 CARA PAYNE         23:40    1:42 1:14:30    1:04   44:38 2:25:31         
    2   226 BEKAH HOLT         24:33    1:13 1:13:23    ----   47:29 2:25:51         
    3   311 ROBIN LEE          25:26    2:16 1:17:45    1:18   46:35 2:33:17         
    4   424 JESSICA BRUINSMA   29:46    1:42 1:22:00    1:23   47:31 2:42:21         
 

MALE AGE GROUP:  25 - 29
 Place O'All   Name             Swim     T-1  Bike       T-2    Run    Time   Penalty 
===== ===== ================   =====   ===== =======    ====  ====== ======= ======= 
    1    18 THOMAS TAYLOR      20:30    1:27 1:04:18    0:43   35:28 2:02:24         
    2    33 MIREK BORTUTA      21:45    1:21 1:05:20    0:46   37:50 2:07:02         
    3    77 YANCO JAVIER       24:01    1:14 1:07:30    0:32   39:04 2:12:20         
    4   120 TED GRAFF          23:09    1:32 1:08:55    0:44   42:28 2:16:47         
    5   150 JAKE STEVENS       25:07    1:40 1:11:04    1:06   40:37 2:19:32         
    6   151 NICHOLAS ENTERLI   22:02    0:59 1:07:27    0:48   48:41 2:19:54         
    7   153 TERRENCE MCGOVER   23:13    1:29 1:14:00    0:41   40:45 2:20:05         
    8   191 STEVEN HAY         22:37    2:02 1:11:45    0:50   46:17 2:23:30         
    9   290 DAVID WOOD         24:41    2:31 1:19:44    ----   46:27 2:31:23         
   10   303 JAIME HERNANDEZ    28:50    1:39 1:14:46    1:05   45:57 2:32:16         
   11   350 NATHAN ZAMEROSKI   26:04    3:49 1:18:15    1:39   46:11 2:35:55         
   12   354 DAN SPRINGBORN     29:54    3:51 1:17:34    1:34   43:17 2:36:08         
   13   415 DAVID MCGUIRE      26:12    3:17 1:24:58    ----   50:05 2:41:46         
   14   456 JON MARTIN         34:49    1:55 1:20:58    ----   49:00 2:45:17         
   15   478 RYAN HAWKINS       26:55    3:17 1:29:37    ----   50:01 2:47:08         
   16   495 JEFF ELL           30:14    2:22 1:16:49    1:22   56:00 2:48:46    2:00 
   17   567 JASON COOLEY       27:45    4:02 1:26:20    ---- 1:01:06 2:55:48
   18   643 MICHAEL STANSBUR   29:04    6:28 1:39:05    ---- 1:03:14 3:12:20


FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1   294 COLLEEN O'CONNOR   22:19    1:40 1:17:50    1:06   48:40 2:31:33
    2   614 DAVINA BRESSLER    35:07    3:25 1:34:53    ----   56:06 3:06:39
    3   663 KRISTY KELLY       28:55    8:11 1:52:56    ----   57:18 3:19:48
    4   668 AMARA BOESCH       38:27    3:58 1:41:56    ----   59:52 3:20:54
    5   697 MICHELLE JEWELL    38:02    3:20 2:09:11    ---- 1:17:39 4:05:36


MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1    69 JOHN ROBERTSON     21:52    2:14 1:10:32    0:46   36:31 2:11:52
    2   112 MARK GRABISCH      19:02    1:52 1:10:31    0:44   43:46 2:15:53
    3   225 DANIEL BOURDAGHS   26:03    1:34 1:14:13    0:53   43:10 2:25:50
    4   339 DAVID SOLOMON      29:32    3:21 1:13:08    1:33   47:28 2:35:00
    5   341 MATTHEW CHONTOS    29:51    2:24 1:15:09    2:01   45:42 2:35:04
    6   359 KEN TACONY         29:37    2:58 1:18:00    1:21   44:36 2:36:31
    7   377 MARK STRICKLIN     29:53    1:38 1:14:16    1:22   50:28 2:37:35
    8   389 HENKJAN KLINKHAM   30:34    3:20 1:19:41    ----   48:03 2:38:48
    9   416 PHIL RAY           31:59    2:59 1:17:02    1:47   48:05 2:41:50
   10   417 JOE HOGAN          30:20    4:32 1:18:40    2:36   45:49 2:41:56
   11   433 DAN KUCH           35:48    3:40 1:22:32    ----   44:05 2:43:01
   12   436 STEWART PRATT      32:47    ---- 1:22:07    ----   ----- 2:43:18
   13   444 ERIC VENN WATSON   31:53    3:23 1:18:38    1:25   48:59 2:44:15
   14   470 KEN SCHEUERMANN    31:02    2:08 1:15:53    2:03   55:21 2:46:25
   15   502 JOHN KOMPANIEZ     27:22    3:17 1:16:42    1:49 1:00:44 2:49:53
   16   512 RHETT BURGENER     32:12    3:54 1:30:37    ----   47:18 2:50:40
   17   555 CHRIS OCHS         29:30    3:32 1:20:51    2:09   58:36 2:54:36
   18   558 JUSTIN BAXTER      43:33    2:22 1:20:39    ----   50:12 2:54:58
   19   575 JARED COOLEY       27:31    4:16 1:19:41    1:50 1:03:18 2:56:34
   20   587 DERREK BAILEY      32:59    2:57 1:29:26    ----   56:53 2:59:56
   21   616 ALEJANDRO CORTES   55:36    4:55 1:26:21    ----   44:22 3:07:02
   22   685 MARK KARGOL        34:52    3:39 1:34:57    ---- 1:19:01 3:29:42


FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1   349 KARRN GUSTAFSON    28:53    2:12 1:15:39    0:46   48:15 2:35:44
    2   553 SALLY BOETTGER     30:20    3:30 1:27:27    ----   55:58 2:54:22
    3   561 ELIZABETH LEE      32:50    2:15 1:26:24    ----   55:32 2:55:21
    4   596 EMMA CHONTOS       30:51    2:13 1:30:55    ---- 1:00:37 3:03:00
    5   623 MYLEEN BRUCE       34:19    3:48 1:38:15    ----   54:47 3:08:04
    6   641 NICOLE MATHIAS     36:13    2:32 1:32:24    ---- 1:02:31 3:11:52


MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1    57 CHRIS MCCLURG      22:06    1:30 1:05:34    0:37   40:59 2:10:45
    2   118 ANDREW BUILDER     24:12    1:45 1:08:17    1:02   41:28 2:16:43
    3   205 STEVE HLAVACEK     27:10    2:04 1:10:43    1:13   43:25 2:24:33
    4   310 SCOTT AMERMAN      27:42    3:29 1:12:07    1:18   48:39 2:33:13
    5   351 MATT WALDEN        28:48    2:52 1:11:48    1:42   50:49 2:35:56
    6   371 JOHN DEMKO         27:53    2:30 1:20:16    ----   48:29 2:37:14
    7   450 STEPHEN EDGERTON   32:49    4:16 1:23:10    ----   48:12 2:44:51
    8   486 BILL WILSON        35:19    1:43 1:21:00    ----   50:55 2:47:49
    9   498 STUART EWY         29:17    3:17 1:29:50    ----   49:35 2:49:17
   10   559 ROBERT TERBRUEGG   32:29    2:37 1:30:10    ----   52:08 2:55:18
   11   695 DAN DOYLE          38:08    7:38 1:52:42    ---- 1:25:10 3:56:37


FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1   584 ANNA SCHERZER      29:19    4:17 1:37:02    ----   52:27 2:59:30
    2   592 JULIE WILLIAMSON   38:16    3:08 1:30:22    ----   52:12 3:01:46
    3   593 JAMIE BARCUS       35:19    3:16 1:31:03    ----   55:14 3:02:07
    4   594 LARA RAY           42:38    5:35 1:29:09    ----   49:41 3:02:18

 

MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1   161 RUSSELL HAMILTON   24:46    2:11 1:09:37    0:56   43:36 2:21:04
    2   179 MIKE SMALLWOOD     29:32    2:21 1:07:44    1:02   41:33 2:22:11
    3   202 LEONARD HAMILTON   27:15    2:27 1:09:34    0:55   44:13 2:24:23
    4   210 STEVEN ANDERSON    27:29    2:01 1:13:47    0:54   40:43 2:24:52
    5   383 MARK MICO          27:14    1:41 1:17:45    ----   52:47 2:38:20
    6   418 EDDIE FERGUSON     30:42    4:06 1:22:32    ----   48:14 2:42:01
    7   493 SAM BROCK          26:22    3:19 1:32:57    ----   48:48 2:48:45
    8   560 CURTIS HIMES       32:57    4:15 1:29:16    ----   52:26 2:55:18
    9   588 ANDREW GRAHAM      31:37    2:48 1:39:20    ----   48:23 3:00:01
   10   692 LLOYD CARTER       49:01    5:15 1:44:03    ---- 1:10:16 3:44:06


FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1   423 ANNE DREIER        23:34    2:41 1:21:13    1:03   53:51 2:42:21
    2   439 THERESE UMHOLTZ    24:16    3:38 1:27:06    ----   51:53 2:43:56
    3   533 TRISH HOUGHTALIN   28:28    3:16 1:25:03    ----   58:45 2:52:46
    4   627 DEBORAH HOFFLER    40:43    2:29 1:31:14    ----   55:50 3:08:24
    5   670 PIA ANDERSON       41:14    2:57 1:38:34    ---- 1:00:38 3:21:31


MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1   152 BART VANBLOEMEN    26:17    2:24 1:08:48    0:53   41:38 2:19:58
    2   251 MARC MONE          20:55    2:03 1:18:05    1:36   45:35 2:28:11
    3   275 CURT MCGILL        27:04    2:43 1:10:17    1:04   48:59 2:30:06
    4   358 KENNY OSMAN        21:52    3:05 1:27:35    ----   46:18 2:36:22
    5   673 DON ANDERSEN       35:09    5:31 1:41:41    ---- 1:05:32 3:23:06


FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1   647 LESLIE GRIFFITH    35:15    8:54         1:42:49   54:18 3:13:01
    2   693 DEBI OXENFORD      40:32    5:58         1:45:21 1:19:21 3:46:12


MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
    1   280 BRUCE GRIFFITH     26:07    2:46 1:15:03    1:20   45:13 2:30:27
    2   441 CRAIG LARK         20:02    3:18 1:20:15    2:13   58:21 2:44:07
    3   527 MICHAEL HICKS      24:08    4:16 1:26:48    ----   58:28 2:52:21
    4   678 JAMES GIBSON       37:30    4:45 1:35:13    ---- 1:13:20 3:27:09
 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time   
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= =======
            NO PARTICIPANTS
 

MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time    
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1   146 DICK TOMLIN        23:17    2:12 1:08:14    0:54   44:44 2:19:18 
    2   508 DAVID CARLSON      32:15    3:11 1:19:26    1:44   53:36 2:50:10 


FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time    
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1   604 JEANETTE SULLIVA   35:30    4:01 1:24:18    1:53   59:11 3:04:50 


MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time    
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1   356 CARL KUHN          28:26    2:08 1:15:26    1:35   48:38 2:36:11 
    2   464 BILL KING          30:43    3:04 1:20:07    1:13   50:54 2:45:59 
    3   664 TIM LESTER         33:15    5:29 1:36:14    ---- 1:10:01 3:20:19 


MALE CLYDESDALE DIVISION:
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time    
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1   176 DANIEL GRIFFITH    33:26    1:20 1:04:07    0:51   42:27 2:22:09 
    2   221 EDUARDO OSORIO     13:47    1:59 1:14:11    1:07   54:30 2:25:32 
    3   362 JOHN DEAN          26:34    3:17 1:15:15    1:33   50:14 2:36:52 
    4   420 JASON MARTEL       29:25    4:36 1:18:22    1:51   47:58 2:42:10 
    5   440 JOE BALZER         28:16    2:55 1:19:23    1:56   51:36 2:44:04 
    6   461 PATRICK MANNION    31:19    2:15 1:20:21    0:55   50:55 2:45:43 
    7   504 DOUG RADESTOCK     31:15    3:14 1:19:26    1:20   54:44 2:49:57 
    8   529 ERICH EWY          35:22    3:18 1:13:41    2:00   58:09 2:52:28 
    9   531 KEVIN BREWER       28:50    3:09 1:19:42    1:49   59:08 2:52:36 
   10   642 MICHAEL KURN       31:08    4:28 1:24:18    3:36 1:08:25 3:11:55 
   11   687 PAUL HAVERUK       36:34    4:13 1:25:53    2:05 1:06:00 3:15:37 
   12   677 RICHARD GLOVER     36:05    4:02 1:41:29    ---- 1:07:14 3:25:30 

FEMALE ATHENA DIVISION:     
Place O'All Name             Swim    Trans#1 Bike    Trans#2 Run     Time    
===== ===== ================ ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1   652 TINA KISNER        36:59    3:06 1:29:53    ---- 1:07:56 3:15:32 
    2   665 FAY WATCHHORN      36:48    4:20 1:37:37    ---- 1:05:35 3:20:42 
    3   689 LEHIWA MARKOVICH   39:47    6:39 1:44:06    ---- 1:09:46 3:34:29 
    4   691 LEA DOLL           42:39    3:03 1:41:35    ---- 1:14:40 3:39:24


                            RELAY TEAM RESULTS

 * * * ALL MALE RELAY TEAMS

Place    Team          Swim       T-1  Bike     T-2    Run    Time    
= ==================== ======   ===== =======   ====  =====  ======= 
1 TEAM GREYHOUNDS      26:39    1:28  1:21:32   0:34  45:24  2:35:34         



 * * * ALL FEMALE RELAY TEAMS
Place    Team          Swim       T-1  Bike     T-2    Run    Time    
= ==================== ======   ===== =======   ====  =====  ======= 
                                 - NONE -


 * * * MIXED GENDER RELAY TEAMS
Place    Team          Swim       T-1  Bike     T-2    Run    Time    
= ==================== ======   ===== =======   ====  =====  ======= 
1 TEAM JJR             28:39    1:27  1:38:34  -----    52:06 2:59:55         
2 JAVELINA CANTINA     35:11    1:34  1:32:41  -----    55:07 3:03:36         
3 TEAM LUNCH CLUB      36:45    1:23  1:53:03  -----    52:13 3:22:36         

2005 Searchable Results:
• 
 General Public
  USAT Collegiate National Championships 

PREVIOUS RESULTS

2004 Results at: TriFind.com or athlinks.com - first annual - 
2003 Results at: athlinks.com - USAT National Collegiate Championships - Peoria AZ

FIND A RACE BY STATE

Latest Posts

-:- Best Selling Running Books -:-