• Facebook
  • Find by State

Razor City Splash and Dash Triathlon ~ Results

EVENTS
  • Razor City Splash and Dash 2009:- Swim ½ mile, Bike 15 miles, Run 3.1 miles
RACE DATE
Saturday, May 9, 2009
RACE WEBSITE
Location
Campbell County School Aquatic Center
Address
800 East Warlow
CITY
Gillette
STATE/TERR
Wyoming
COUNTRY
USA
Directions
  • Gillette is in northeast Wyoming on Rt 90
CURRENT YEARS RESULTS

2009 Razor City Splash and Dash Triathlon Results

	2009 Womens Results 

25  29 

1. Becky Coleman, Gillette 	1:44:06 
2. Emily Cook, 	  Douglas 	2:08:00 

30  34 

1. Sara Whitis, Gillette 	1:45:25 
2. Pam Banks, 	Gillette 	1:50:58 
3. Tanya Baird, Gillette 	1:51:18 
4. Cheryl Ringer, Gillette 	1:54:44 

35  39 

1. Wendy Lloyd,   Gillette      1:24:22 Overall 
2. Stacey Nelson, Rapid City,SD 1:44:28 
3. Kelly Gorman,  Rapid City,SD 1:49:26 

40  44 

1. Jo Durgin, Gillette 		1:48:40 

45  49 

1. Tolly McFarland, Cheyenne 	1:44.26 
2. Brenda Robertson, Gillette 	1:47:14 
3. Susan Londe, Cheyenne 	1:52:00 

50 -54 

1. Carol Palmer, Gillette 	1:44:15 
2. Missie Niles, Rozet 		2:22:34 

55  59 

1. Sandy Leotta, Casper		1:42:58 

 


	2009 Mens Results 

15 -19 

1. Jake Staples, Gillette 	1:28:59 
2. Michael Luhr, Gillette 	1:36:12 

25  29 

1. Travis Obermire, Missoula,MT 1:16:45 

30  34 

1. Gerald Kubiak, Gillette 	1:15:56 Overall 
2. LJ Brown, 	  Worland 	1:21:59 
3. Dave Maynard,  Gillette 	1:30:35 
4. Bill Obermire, Gillette 	1:45:06 

35  39 

1. Scott Burt, 	Casper 		1:39:03 
2. Steve McFarland, Cheyenne 	1:39:28 
3. Scott Spriggs, Gillette 	1:48:58 
4. John Powley, Lander 		2:01:56 

40 -44 

1. Michael Barrett, Gillette 	1:31:57 
2. Jeff Gorman,  Rapid City,SD 	1:32:04 
3. Rob Gordan,   Gillette 	1:37:02 
4. Mike Marcus,  Douglas 	1:39:35 
5. Todd Butzine, Gillette 	1:40:23 
6. Jason Marcus, Douglas 	1:49:32 

45 -49 

1. Gregg Mentzel,   Gillette 	1:23:15 
2. Terry Pettigrew, Gillette 	1:34:00 
3. Shane Durgin,    Gillette 	1:45:00 

50 -55 

Corky Stetson, Gillette 1:36:02 

 


2009 Womens Relay Team Results 


1. Lexi Bulkley & Stacey Thar, Gillette 1:27:30 

2009 Mens Relay Team Results 


1. Daly Law,Tad Daly,Ian Durgin, Gillette 1:41:33 
2. Two & Half Men
(Jake Staples,Wesley Haines)     Gillette 2:11:57 


2009 Coed Relay Team Results 

60  79 
1. Young Guns 				1:26:49 

2. Team Francom 
(Jared Francom & Cheryl Ringer)Gillette 1:35:29 

100 - Up 

1. Anoroc, Gillette (Barb Hammerquist,
 Natalie Taylor, Nathan McLeland) 	1:22:30 
2. Rappleyeas and Tom, Gillette 	1:29:23 


 2009 Corporate Rekay Team Results 
1. Wind River/Bighorn Basin Fire, Worland
(LJ Brown,Sage Decker,Myles Richards) 	   1:18:00 

2. North Platte Physical Therapy Crew, Gillette 
(Megan Wiard,Gabby Sypher,Todd Gentzler)   1:26:25 

3. N. Platte Physical Therapy Big Country, Douglas 
(Chuck Mangus,Bonnie Richards,L Pirdle     1:32:54 

4. North Platte Physical Therapy Girls, Gillette
(Melissa Metcalf,Dawn Gentzler,C. Jordan)  1:44:16 

5. Coal Creek Mine, Gillette 
(Steve Beil,Gordan Shinkle,Rachel Williams 1:48:20 

6. Consolidated Engineers, Casper 
(Ashley Potter Erin Frye, Amanda Sabo)     2:33:00 


PREVIOUS RESULTS


2008 Results: not available ???
2007 Results: not available ???
2006 Results at: athlinks.com
2005 Results: not available ???
2004 Results: not available ???
2003 Results: not available ???
2002 Results: not available ???
2001 Results: not available ???
2000 Results at: TriFind.com

-

FIND A RACE BY STATE

Latest Posts

-:- Best Selling Running Books -:-